Dnešná úvaha je na tému výučba cez Skype. Nakoľko vetu v nadpise počúvam často, rozhodla som sa, že sa s Vami podelím o moje skúsenosti Skype lektorky nemeckého jazyka – Nemčinovo, resp. ako si Skype našiel mňa. :-) Tento článok venujem tým, ktorí ešte stále o Skype výučbe pochybujú.
Prvopočiatky mojej výučby nemeckého jazyka siahajú do čias, keď som bola ešte na strednej škole. V podstate to ani výučba v pravom slova zmysle nebola, skôr doučovanie alebo výpomoc žiakom, ktorí v škole v tomto predmete zaostávali. Dochádzala som k nim priamo domov autobusom :-), v tých časoch ani iné možnosti neboli a jazykové školy v dnešnom ponímaní ste mohli spočítať na prstoch jednej ruky.
O zopár rokov neskôr som si založila svoje podnikanie a ani by ma vo sne nenapadlo, že sa zvrtne do oblasti výučby nemeckého jazyka. Nebolo to jednoducho v pláne. :-) Spomínam si na môj prvý nesmelý inzerát v lokálnych novinách. Na prvého žiaka u mňa doma. Na prvú hodinu.
Ako to skončilo? Mala som úžasný pocit. A nielen ja, ale i môj žiak! Cítila som sa ako ryba vo vode. Zažila som svoj „aha“ moment. Veď ja práve robím to, čo ma baví a je mojím koníčkom! Ten, kto zažil pocit – práca rovná sa hobby, vie práve o čom hovorím. :-)
Čoskoro sa prvé výsledky dostavili. Musela som si u nás doma vyčleniť izbu, ktorú som premenila na učebňu. A ľudia začali chodiť za mnou. Jednotlivo i v skupinkách. Na toto obdobie rada spomínam, prinieslo mi veľa skúseností.
Veľká zmena však nastala v mojom zabehnutom systéme s príchodom môjho dieťaťa. Jeho režimu som musela výučbu maximálne prispôsobovať, čo bolo nie vždy jednoduché. Mnohí moji študenti sa pri čítaní tohto článku práve pousmejú pri spomienke na lekcie s prítomnosťou môjho drobca „vo vajíčku“.
Komplikovanejšie a takmer nemožné to začalo však byť, keď môj drobec začal z „vajíčka“ vyliezať a kecať mi do vyučovania. :-) To bola jasná stopka vo vyučovaní osobnou formou u nás doma. Ale čo teraz ďalej?
A vtedy mi prišla myšlienka výučby cez Skype. Najskôr som sa s ňou len ľahko pohrávala, neskôr začala uvažovať ako a či by to mohlo fungovať. Darmo však človek špekuluje, je potrebné ísť do akcie a jednoducho to vyskúšať. Priznám sa, mala som zmiešané pocity, obavy, aké to bude, či sa to vôbec takto dá, či sa ako lektor vynájdem a presadím v tomto online „neosobnom“ systéme a či sa môj študent naučí a bude sa cítiť komfortne ako pri klasickom vyučovaní. Moje obavy boli zbytočné.
Po niekoľkoročnej každodennej praxi so Skype výučbou dnes môžem čestne vyhlásiť, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohla pre výučbu nemčiny urobiť. Môj osobný názor, s ktorým môžete a nemusíte súhlasiť je nasledovný:
Skype výučba je efektívnejšia než klasická forma výučby. Prečo si to myslím?
Počas mojej hodiny nemčiny sa so mnou spojíte cez Skype program, ktorý si stiahnete z internetu zdarma alebo priamy link na stiahnutie programu nájdete na našej stránke www.nemcina-cez-skype.sk. Pri výučbe požadujem, aby ste si zabezpečili kvalitné sluchátka s mikrofónom. Prečo?
Kvôli lepšiemu odposluchu a maximálnej koncentrácii. Keď si nasadíte sluchátka na uši, je to akoby ste zatvorili za sebou dvere na izbe. Ponoríte sa len do svojich myšlienok a sústredíte sa na hlas Vášho lektora. Zároveň nebudete rušený rôznymi zvukmi z externého prostredia a tieto nebudú prenášané k lektorovi. Vytvoríte si s lektorom taký vlastný súkromný „svet“ nemčiny. Maximálne sa sústredíte.
Ja osobne doporučujem pri výučbe cez Skype nepoužívať obraz. Dôvody sú nasledovné:
Obraz spomaľuje a ruší kvalitu celkového prenosu. Už ste sa však zamysleli nad tým, či skutočne potrebuje lektor vidieť žiaka a žiak lektora? :-) Ja som presvedčená o tom, že nie. Prečo?
V prvom rade z mojich skúseností viem, že hovorené slovo cez Skype môže mať minimálne niekoľkosekundové meškanie s obrazom. To je neskutočne pre obe strany otravné. Okrem iného som si všimla, že už po niekoľkých minútach sa ani jedna zo zúčastnených strán nepozerá do kamery, ale kade-tade. :-) Neskôr sa pridajú rôzne nevedomé pohyby. :-) A to je ďalší rušivý moment.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko informácií nám prezradí samotná reč tela, ako nám pomáha gestikulácia a mimika? Napríklad, študent si nevie spomenúť, ako sa povie hrnček a začne mi pred obrazovkou „šibrinkovať“ s hrnčekom, ukazovať na ňho prstom. Vidím ho cez kameru, takže presne viem, čo sa chce spýtať a slovíčko mu poviem.
STOP. A teraz si predstavte, že obraz nemáte. A o toto mi presne ide. Zmizol Vám podporný nástroj Vašej komunikácie. Musíte mi to vysvetliť v nemčine. Musíte sa vynájsť. Hladať slovíčka, vety, ako mi to čo najvýstižnejšie opísať. Trénujete si konverzačné zručnosti. A to nie je všetko! Trénujete si zároveň správnu výslovnosť. Pretože pokiaľ to správne nevyslovíte, ja nemám šancu Vám porozumieť. Keď nerozumiem, pýtam sa. A Vy ste nútený reagovať a odpovedať opäť v nemčine. Taktiež si trénujete Váš odposluch, pretože rovnakou cestou musíte porozumieť Vy mne. V tomto spočíva efektívnosť výučby. Tri v jednom – učím sa rozprávať, učím sa porozumieť, učím sa správne vyslovovať. Som k tomu doslova a dopísmena prinútený. :-)
Poďme sa však spolu pozrieť na ďaľšie aspekty efektívnosti výučby cez Skype.
Učíte sa doma
To je nesmierna výhoda. Doma sa cítite pohodlne, v bezpečí. Každý si môže zvoliť tú svoju správnu „polohu“ na učenie sa. Niekto pri stole za počítačom, niekto poležiačky na gauči alebo s vyloženými nohami na stole. Niekto s kávičkou, niekto s čajíkom, niekto s pohárom vínka. :-) Už chápete výhody učenia sa bez obrazu? ;-) Niekto sa chce učiť v pyžame, iný v teplákovej súprave…každý tak, ako mu je pohodlné, ako mu je najlepšie a ako mu to práve v momentálnej situácii vyhovuje. Toto všetko prispieva k Vašej vnútornej pohode a následne k Vášmu nastaveniu sa prijímať nové informácie.
Flexibilita
Nemusíte nikde cestovať, naháňať sa, stresovať s parkovaním, či mestskou dopravou a dobehnúť na poslednú chvíľu do učebne a ospravedlňovať sa pred „obecenstvom“. Môžete sa učit kdekoľvek na svete ste. Potrebujete pripojenie na internet. Či ste na služobnej ceste, na dovolenke alebo pracujete v zahraničí, nič nebráni tomu, aby ste mali Vašu lekciu nemčiny. Nemusíte ju kvôli týmto dôvodom rušiť. Hodiny si časovo flexibilne koordinujete podľa Vašich potrieb a želaní s Vaším lektorom.
Hodiny ušité na mieru
Hodiny cez Skype prebiehajú väčšinou individuálnou formou. To znamená, že sa len Vám naplno venuje Váš lektor, ktorý presne zanalyzuje Vaše silné a slabé stránky Vašich jazykových schopností. Navrhne Vám na mieru ušitý program učenia sa podľa Vašich potrieb a požiadaviek. Sleduje Vaše pokroky a Vašu výučbu prispôsobuje Vášmu tempu napredovania. Inak povedané, opadá z Vás tréma a obavy, pretože vyučovanie je len o Vás a pre Vás. Už viac nemusíte mať pocit, že sa „strápňujete“ a „nestíhate“ v porovnaní s inými kolegami z kurzu.
Viac ako výučba
Hodina cez Skype je len Vašou súkromnou hodinou s lektorom. Počas výučby sa vzájomne spoznávate, dokonca sa často vytvárajú dlhoročné priateľstvá. Konverzácia prebieha často i o súkromných záležitostiach. ;-) Viete, že hovoriť o súkromných veciach cez Skype a v cudzom jazyku nám ide akosi ľahšie? ;-)
Pokiaľ ste v zahraničí a žijete tam v odlúčení od okolitého sveta, padne človeku dobre mať „priateľa na Skype“, ktorý pomôže a poradí nielen v jazykovej oblasti.
Všimla som si taktiež, že z ľudí všeobecne opadáva strach hovoriť cudzím jazykom cez Skype. Je to podľa mňa preto, že človek má stále pocit akéhosi ochranného štítu tým, že sedí pred počítačom a nie priamo s lektorom v jednej miestnosti. Možno ten pocit, že môže z vyučovania kedykoľvek uniknúť kliknutím myšou? ;-)
—
Tak či onak, ako som už písala, môžete a nemusíte so mnou súhlasiť. Uvedený článok som napísala na základe mojich dlhoročný skúseností lektorky NJ, a to nielen osobnou formou výučby, ale i formou Skype.
Je prirodzenou vlastnoťou človeka mať strach z nepoznaného, nového, nevyskúšaného. Máme vlastné vžité stereotypy, predsudky, obavy, keď sa niečo vymyká zo štandardu. Dokonca mnohí z nás majú ešte stále strach z počítača a internetu.
Myslím si však, že je veľká škoda, práve v dnešnej uponáhľanej dobe plnej technológií, nevyužiť naplno jej potenciál a nezľahčiť si život. A prečo by to nemalo byť práve vo výučbe cudzieho jazyka? Pri písaní tohto článku ma napadlo, že sa jednoducho spýtam na úprimný názor mojich dlhodobých Skype študentov, ako túto formu na začiatku vnímali oni a ako sa na ňu pozerajú dnes. Nech sa páči, tu sú ich vyjadrenia:
„Spočiatku som sa na výučbu cudzieho jazyka formou Skypu pozeral trošku cez prsty. Veľmi som tejto forme vzdelávania nedôveroval, vôbec som nevedel, čo môžem od toho čakať. Ale vyskúšal som to. Dnes môžem povedať, že neľutujem toto rozhodnutie. Výučba cez Skype je postavená na intenzívnom, individuálnom pracovaní na sebe samom. Myslím si, že ak je hodina dobre rozvrhnutá a naplánovaná, za 60 minút intenzívneho pracovania sa dá veľa zvládnuť a človek napreduje. Zatiaľ som spokojný.“ Tomáš
„S doučovaním cudzieho jazyka cez internet som spokojná. Veľmi mi vyhovujú výhody takejto výučby: ako napríklad šetrenie času cestovaním, alebo to, že vyučovacia hodina sa dá flexibilnejšie vložiť do programu dňa. Ja osobne využívam formu doučovania cez Skype už niekoľko rokov. Mala som možnosť spoznať zaujímavé a skúsené lektorky z anglického aj nemeckého jazyka. Popri výučbe dostávam spätnú väzbu a už len jedna hodina týždenne ma vie motivovať a viesť k samoštúdiu. Odporúčam naozaj tým, ktorí majú menej času a chcú ovládať cudzí jazyk. Ide to, stačí sa len rozhodnúť!“ Katka
„Sme veľmi spokojní s výučbou nemčiny cez Skype. Ocenili sme túto formu štúdia nášho syna, nakoľko sa nemusí presúvať a tým ušetrí svoj čas. Taktiež si môže ešte pred vyučovacou hodinou skontrolovať svoje vedomosti, keď sa usadí k počítaču predtým, ako sa spojí s lektorkou. Existuje ešte veľa nedôverčivých ľudí, ktorí považujú výučbu jazyka cez Skype za nie správnu formu štúdia hlavne kvôli výslovnosti. Opak je pravdou. Keď som sa kvôli synovej nemčine s pani lektorkou skontaktovala cez Skype ja, mohla som sa presvedčiť, že nie je dôvod nedôvery k tejto forme štúdia. Mala som pocit, akoby som sedela v dobre ozvučenej učebni priamo s lektorkou. Myslím si, že si syn práve týmto spôsobom výborne trénuje odposluch a výslovnosť. Teší sa na každú hodinu a my rodičia tiež, nakoľko v minulosti náš syn tento jazyk neobľuboval a teraz si práve vďaka p. lektorke a modernej metóde Skype výučby našiel k tomuto jazyku vzťah.“ Blanka
A sme na konci môjho elaborátu. ;-)
Tak čo? Idete do toho? Vyskúšate si i Vy u nás v Nemčinove skúšobnú lekciu cez Skype zdarma?
Pekný deň Vám praje
Andrea Schulte
PS:
1. Ak sa Vám páči táto stránka, pripojte sa i Vy do našej rodiny nemčinárov na Facebooku Nemčinovo.
2. Pracujete ako opatrovateľ/ka v zahraničí? Pridajte sa k nám do uzatvorenej skupiny na Facebooku Nemčinovo pre opatrovateľky.
3. Už máte stiahnutý môj eBook zdarma? Ak nie, stačí kliknúť na obrázok.:-)